С интерактивен урок по безопаснoст при движението по пътищата и разяснителна беседа, учениците и преподавателите в основно училище "Гео Милев" - Пловдив отбелязаха 18 ноември - Световния ден за възпоменание на жертвите от пътни инциденти.
Събитието, което всяка година се почита на 18 ноември, съвпадна и с ден - понеделник, когато всички ученици имат час на класа. Всички участници проявиха голяма активност при дискусиите по време на интерактивния урок. Беседата с учениците и дискусиите продължиха и в последния за деня учебен час - в часа на класа, в който бяха проведени и интересни блиц викторини с въпроси, свързани с правилата за движение по пътищата.
Така нашето училище за поредна година се включи с в тази инициатива, част от годишната областна план-програма за изпълнение на областната политика по безопаснoст при движението по пътищата за 2024 година.
Специално за 18 ноември - Световния ден за възпоменание на жертвите от пътни инциденти, ученици от 7 клас пък изработиха табло "Деца на пътя".
Нека припомним, че Световният ден на възпоменание за жертвите от пътнотранспортните произшествия, се отбелязва ежегодно по решение на Генералната асамблея на Организацията на обединените нации и то всяка трета неделя на месец ноември.
За първи път този ден е отбелязан през 1993 година в Обединеното кралство от организацията „Мир на пътя“.
На този ден се отдава почит на жертвите и техните семейства и се работи за повишаване на обществената отговорност за спазване на правилата за движение по улиците и пътищата и подпомагане на жертвите.
Голяма част от тези катастрофи са предотвратими. Те са свързани с грешки и нарушения на участниците в движението, както и с пропуски на проектантите на пътнотранспортната система. Много често хората, участващи в движението по пътищата забравят за себе си, за хората, които пресичат, за останалите участници в движението.
Ежегодно вследствие на пътнотранспортни произшествия по пътищата на нашата страна загиват и биват тежко наранявани и трайно осакатявани деца, младежи, зрели и възрастни хора.
Безопасността на движението е споделена отговорност и нейното подобряване не е по възможност само на една организация или институция, колкото и състоятелна да е тя. Необходимо е проблемите на безопасността по пътищата да намерят място в ежедневието на семействата, учебните заведения, институциите, в отношенията между хората на пътя. Безспорно е, че високата лична безопасност на всеки участник в движението определя и високата обща безопасност, към която всички се стремим.
За най-любознателните ученици предоставяме повече информация за най – честите причини за настъпване на пътнотранспортни произшествия:
Най – честите причини за настъпване на пътнотранспортни произшествия са свързани с грешки в поведението на водачи на пътни превозни средства или със значително нарушаване от тяхна страна на правилата за движение.
По основни причини за възникване пътнотранспортните произшествия се разделят на :
- отнемане предимство, знаци и сигнали;
- движение с несъобразена скорост;
- неправилни маневри;
- неправилно движение по пътното платно;
- употреба на алкохол;
- други нарушения на водачи;
Употребата на алкохол оказва влияние върху поведението на всички участници в движението и е една от основните причини за ПТП.
Алкохолът
Алкохолът оказва съществено влияние върху психическото и физическото състояние на човешкия организъм, но често пъти концентрацията му в кръвта над регламентираната законова граница се подценява от водачите. Консумацията на алкохол, макар и в малки количества, може да предизвика редица фатални грешки, свързани с прибързани и несъобразени с пътната обстановка действия.
Освен забавените реакции и некоординираните движения, отслабеното внимание, ниската концентрация и трудностите при възприемането на околната обстановка, поведението на водачите се характеризира и с надценяване на собствените възможности и състоянието на превозното средство, безкритичност и агресивност.
Не трябва да се подценяват и остатъчните прояви на алкохолното въздействие след значителна консумация на алкохол (главоболие, потиснатост, забавеност на реакциите, раздразнителност, умора и др).
Ниво на алкохол в кръвта
Употребата на едно и също количество алкохол не въздейства еднакво на различните хора. Нивото на алкохол в кръвта зависи от вида и количеството на питието, пола, теглото, личните навици за консумация на алкохол, приема на храна и т.н.. Като цяло алкохолът в организма на здрав човек се разгражда със скорост 0.1–0.16 промила за час, т.е. 1 промил се разгражда за около 10 часа. Това означава, че ако вечерта е консумирано голямо количество алкохол, на следващата сутрин нивото на алкохол в кръвта може все още да не е подходящо за шофиране.
Процесът не може да се ускори с пиене на чай или кафе.
Влияние на нивото на алкохол в кръвта
Ниво на алкохола 0.2 – 0.5 на хиляда:
Преценката за дистанция и скорост на приближаващите превозни средства е изкривена. Водачът е склонен към поемане на по-големи рискове, особено при опасни маневри, като изпреварване или шофиране прекалено близо до друго превозно средство.
Ниво на алкохола 0.5 – 0.8 на хиляда:
Зрението е засегнато, което води до забавена реакция при червен сигнал или стоп-светлини. Водачът е склонен да кара прекалено бързо или да преценява грешно разстоянията при наближаване на завой. За мотоциклетистите е трудно да карат по права линия.
Ниво на алкохола над 0.8 на хиляда:
Водачът е склонен да надценява способностите си. Зрението е дотолкова засегнато, че водачът може да не забележи навреме велосипедисти, пешеходци или паркирани коли, за да ги избегне.
През годината на територията на областта са регистрирани над 1 500 пътнотранспортни произшествия (ПТП) с наличие на материални щети и пострадали.
НЕКА ПОМНИМ:
Денят на възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия е и ден за размисъл, за осъзнаване на необходимостта от ново отношение и култура на здравословен начин на живот.
Нека всички заедно – институции, организации и участници в движението, в името на живота да дадем своя принос за безопасността и за намаляване броя на пострадалите по пътищата.